سنگ ساختمانی صلصالی که شب ها نور ماه را بازتاب می کنند

انواع مختلفی از سنگ ساختمانی صلصالی مانند بازالت، مرمر، سنگ آهک، ماسه سنگ، کوارتزیت، تراورتن، تخته سنگ، گنیس، لاتریت و گرانیت موجود است که می توان از آنها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد.

سنگ ساختمانی مورد استفاده برای ساخت و ساز ساختمان باید سخت، بادوام، سخت و عاری از لکه های نرم متاثر از هوا، ترک ها و سایر عیوب باشد که باعث کاهش استحکام و دوام می شود سنگ برای اهداف ساختمانی با استخراج از سنگ های توده ای جامد به دست می آید.

هر نوع سنگ ساختمانی بر اساس خواصی که دارد کاربردهای ساختمانی مختلفی دارد به عنوان مثال، انواع خاصی مانند بازالت و گرانیت دارای ویژگی های برتر مانند استحکام فشاری و دوام بالا هستند و از این رو در کارهای ساختمانی عمده به کار می روند.

با این حال، سنگ هایی وجود دارند که ویژگی های آنها مانند مقاومت فشاری کم و وجود مواد مضر در اجزای سازنده آنها آنها را برای کارهای ساختمانی جزئی به عنوان مثال گنیس مناسب می کند بنابراین از سنگ ها به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین برای مصارف تزئینی استفاده می شود.

سنگ

سنگ ساختمانی که به عنوان تله نیز شناخته می شود، معمولاً در راه سازی، به عنوان سنگدانه در تولید بتن، سنگ تراشی برای پایه های پل، دیواره های رودخانه و سدها استفاده می شود ساختار سنگ بازالت متوسط تا ریز دانه و فشرده است.

بازالت در برابر آب و هوا مقاوم است، در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر است، بسیار سخت است و به اشکال ظریف پوشاندن آن بسیار دشوار است رنگ بازالت از خاکستری تیره به سیاه تغییر می کند.

کاربرد گرانیت در ساخت و ساز ساختمان شامل پایه های پل، دیوارهای حائل، سدها، حاشیه ها، ستون های سنگی، به عنوان سنگدانه درشت در بتن، بالاست برای راه آهن، به عنوان پوشش ضد رطوبت و پوشش خارجی دیوارها و استفاده های تاریخی است. ساختار گرانیت کریستالی دانه ریز تا درشت است.

به طور قابل توجهی سخت و بادوام است و مقاومت فشاری آن از 100MPa تا 250MPa متغیر است همچنین دارای ارزش جذب پایین، کمترین تخلخل، مقاومت خوب در برابر یخبندان و هوازدگی است اما در برابر آتش مقاومت ضعیفی دارد.

به خوبی جلا می دهد و رنگ آن از خاکستری روشن تا صورتی متفاوت است گرانیت صیقلی را می توان به عنوان رویه میز، روکش ستون ها و دیوارها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *