خرما خشک زاهدی موجب مرگ یک پیرزن شد

خرما خشک زاهدی مخزن طبیعی قندهایی مانند ساکارز، فروکتوز و گلوکز است. خرمای تازه در هر 100 گرم حدود 157 کالری و خرمای خشک بیش از 300 کالری در هر 100 گرم دارد.

خرما علاوه بر محتوای قند طبیعی بالای خود، حاوی مواد مغذی اضافی به شکل پروتئین، فیبر خام، لیپیدها و آنتی اکسیدان ها است که آن را به یک غذای کاربردی با مزایای سلامتی قابل توجه تبدیل می کند.

خرما بسیار شیرین است و بسته به رقم، مرحله رسیدن و رطوبت کلی بین 50 تا 88 درصد وزن کل خود را دارد. قندهای غالب خرما فروکتوز و گلوکز هستند که دو سوم کل گوشت را تشکیل می دهند.

خرما

آب یک پنجم کل آرایش گوشتی را تشکیل می دهد و مقدار (کم) باقیمانده فیبرهای رژیمی است. پروتئین، لیپیدها، فیبر خام، مواد معدنی، ویتامین ها (به ویژه ویتامین B) و تانن نیز در خرما به وفور یافت می شود.

خرما دارای محتوای غذایی قابل توجهی است و بنابراین می تواند به تامین نیازهای غذایی انسان کمک کند. گوشت خرما بین 0.2 تا 0.5٪ روغن دارد، در حالی که دانه یا گودال حاوی 7.7-9.7٪ است.

اسیدهای چرب غیراشباع اولیه شامل اسیدهای پالمیتولئیک، اولئیک، لینولئیک و لینولنیک هستند. غلظت اسید اولئیک دانه‌های خرما بین 1/41 تا 8/58 درصد در نوسان است.

خرما حاوی 23 نوع اسید آمینه مختلف است که برخی از آنها در میوه های محبوب مانند پرتقال، هلو، انگور و سیب وجود ندارد. مقدار کمی ویتامین C، ویتامین B(1) تیامین، B(2) ریبوفلاوین، اسید نیکوتینیک (نیاسین) و ویتامین A نیز در آنها وجود دارد.

خرماها بر اساس میزان قندشان به چهار گروه تقسیم می شوند. خرمای دسته اول دارای ساکارز بالایی است (65-40 درصد). اینها دارای محتوای گلوکز و فروکتوز 20-40٪ و محتوای آب 10-25٪ هستند.

خرماهای دسته دوم دارای گلوکز و فروکتوز بالا (75-40%) اما ساکارز پایین (35-10%) هستند. فواید عسل برای سلامتی چیست؟
خرمای طبقه سوم دارای محتوای آب 10-35 درصد، گلوکز و فروکتوز 90-65 درصد و ساکارز 0-10 درصد است. خرمای کلاس چهارم دارای مقدار زیادی آب (35-65%) است. اینها دارای 35-37٪ گلوکز و فروکتوز هستند، بدون ساکارز.

خرما منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، مس و سلنیوم و سایر مواد معدنی است. یک وعده 100 گرمی خرما حدود 15 درصد از مصرف روزانه توصیه شده برای این مواد معدنی را تامین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *