اهمیت کود های کشاورزی شیمیایی در کشاورزی مدرن

اهمیت کود کشاورزی شیمیایی

کودها برای احیای خاک با دادن مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای رشد ضروری هستند. درشت مغذی های نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، گوگرد، منیزیم، اکسیژن، هیدروژن و کربن و همچنین ریز مغذی های آهن، بور، کلر، منگنز، روی، مس، مولیبدن و نیکل همگی در طبیعت یافت می شوند. هنگام برداشت محصول، مواد مغذی و کود فسفات آلی به دنبال آن می آیند.

در نتیجه مواد مغذی مهمی از خاک گرفته می شود. زمانی که خاک قادر به جبران تمام مواد مغذی به تنهایی نباشد، از کودهای شیمیایی برای تکمیل آنهایی که کمبود دارند استفاده می شود.

برای همگام شدن با جمعیت رو به رشد جهان، محصول بالاتری مورد نیاز است. برای احیای خاک می توان از کودهای آلی و معدنی مانند کود گوگرد کشاورزی استفاده کرد.

کودهای آلی نسبت به کودهای معدنی که غلیظ هستند و محتوای مواد مغذی کاملاً کنترل شده ای دارند، محتوای غذایی کمتری دارند.

تمام مواد مغذی موجود در کودهای مختلف را می توان در طبیعت یافت. نیتروژن، پتاسیم و فسفات رایج ترین منابع مغذی در کودهای معدنی هستند. هوا منبع نیتروژن است.

آمونیاک از مخلوط نیتروژن هوا و هیدروژن گاز طبیعی در معمول ترین فرآیند تولید کود نیتروژن ساخته می شود. اگرچه هوا حاوی 78 درصد نیتروژن است، گیاهان نمی توانند نیتروژن مورد نیاز خود را مستقیماً از هوا بدست آورند.

در عوض، آنها باید آن را از طریق ریشه های خود از خاک بدست آورند. پتاسیم از ذخایر باستانی دریاها و دریاچه‌ها به دست می‌آید که قدمت آن به میلیون‌ها سال پیش می‌رسد.

کود نیترات آمونیوم و پتاسیم از کلرید پتاسیم که در طبیعت یافت می شود ساخته می شوند. این کلرید سدیم است که شبیه نمک خوراکی است. نام «پتاس» از محتوای بالای پتاسیم خاکستر حاصل از سوزاندن چوب یا کاه گرفته شده است.

ریشه های گیاه به طور طبیعی نمی توانند به منابع پتاسیم برسند زیرا اغلب در زیر سطح خاک (عمق 1-2 کیلومتر) قرار دارند.

 

  • منابع:
  1. Fertilizers: Types, Uses and Importance 2022
  • تبلیغات:
  1. نکاتی در مورد پوشش مناسب برای مذاکرات تجاری!
  2. جایزه یک میلیارد دلاری بخت آزمایی در آمریکا
  3. آشنایی با کشورهایی که بهترین تاجران شیرینی هستند!
  4. تاثیر استفاده از روغن موتور مرغوب در بهبود عملکرد قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *