انواع لباس محلی

شرکت آراد برندینگ کردها بومی کردستان هستند، یک قلمرو ژئو-فرهنگی که در منطقه وسیعی که بخش‌هایی از ترکیه، سوریه، عراق و ایران را در بر می‌گیرد، گسترده شده است، بنابراین جای تعجب نیست که لباس‌های سنتی از منطقه‌ای به منطقه دیگر کمی متفاوت است. یکی از ثابت‌ها این است که هم مردان و هم زنان تمایل دارند لباس‌های گشاد بپوشند که در قسمت کمر با یک کمربند پهن شکل می‌گیرد. مردان ژاکت های همسان می پوشند، در حالی که زنان روسری خود را با سکه های آویزان و جواهرات تزئین می کنند. گاهی اوقات، مردان و زنانی را می بینید که کلاه مخملی مشکی بر سر دارند که با مهره های کهربایی و فیروزه ای یا طلسم های طلایی و نقره ای تزئین شده است.

لباس بلوچی،برخلاف مردان لر که طرفدار رنگ‌های خنثی، کلاه‌های نمدی مشکی و شال‌های سفید دور کمرشان هستند، زنان به رنگ‌های روشن متمایل می‌شوند و راه راه‌های علامت تجاری بر روی سرآستین‌های شلوارشان بسته شده است. جلیقه آستین‌های لباس بلندی را که از بالا پوشیده بود نشان می‌دهد و پس از پیچیدن روسری به دور سر، گردن و شانه‌ها، تکه‌ای بلند از آن به پشت آویزان می‌شود. منجوق‌های بسیار دقیق روی لباس و همچنین سکه‌ها و مهره‌هایی که روی روسری آویزان شده‌اند، لباس‌های سنتی لر را به یکی از چشم‌نوازترین لباس‌ها تبدیل کرده‌اند.

جیوه قرمز در چه وسایلی است،مردم گیلک که بومی منطقه شمالی گیلان هستند، عشایری سنتی ندارند و ترجیح می دهند در رشته کوه البرز و دشت های اطراف به کشاورزی و دامپروری بپردازند. لباس زنانه شامل پیراهن‌های چین‌دار بلند است که با جلیقه‌های مخمل مشکی تزئین شده با گلدوزی‌های درخشان و به جای شلوارهای گشاد رایج در لباس‌های سنتی ایرانی، دامن‌هایی روی زمین قرار دارد که با خطوط افقی رنگارنگ تزئین شده‌اند. کمد لباس مردانه بی صداتر است، با تم سیاه و سفید که با رنگ های روشن در جوراب ها یا کمر بند نخی پهن برجسته می شود.

طرز بو دادن تخمه در ماهیتابه،مازندرانی‌ها که بومی منطقه خزر ایران هستند، نسبت به سایر اقوام که لباس‌های شاداب‌تر را ترجیح می‌دهند، کمدهای متواضع‌تری هستند. زنان زیر دامن‌های کوتاه و پف دار شلوار مشکی می‌پوشند و بالاتنه‌ای به سبک تونیک به طول کمر می‌پوشند که معمولاً روی آن طرحی سنتی گلدوزی شده است. روسری آنها تزئینی ترین وسایل است که با مهره و منگوله تزئین شده است مردان نیز ساده هستند، با یک جلیقه ساده روی پیراهن‌های نخی سفید، در شلوارهای شکاری و جوراب‌های تیره که تا زیر زانو کشیده شده‌اند.

  • منابع:
  • تبلیغات: 
  1. تاثیرات استفاده از سگ های درمانی
  2. به راحتی می توانید به مدیتیشن طول عمر خود را افزایش دهید
  3. حساسیت دارا بودن بادام زمینی برای کودکان و خطر آن
  4. بادام مغذی برای مفید بودن بدن در طول روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *